- Zavod Krog
- May 19
- Branje traja 2 min
Updated: May 23
Čeprav je vprašanje nasilja nad ženskami na delovnem mestu v medijih globalno vprašanje in je prisotno tudi v Sloveniji, na Hrvaškem, v Srbiji ter Bosni in Hercegovini, so podatki, ki bi to trditev potrjevali in posledično spremljali izboljšanje razmer, precej skopi. Ženske v medijih se pogosto ne počutijo varne, da bi spregovorile, predvsem zaradi strahu pred povračilnimi ukrepi, izgube zaposlitve ali da ne bodo prejele potrebne podpore.
V triletnem projektu »Ženske v medijih« (2025-2028) smo združili moči Zavod Krog, Sindikat novinarjev Hrvaške, SNH (Hrvaška), Zveza Nezavisnost, panoga za kulturo, umetnost in medije (Srbija), Mediacentar Sarajevo (BiH) in Društvo novinarjev Slovenije, DNS (Slovenija) s sofinanciranjem Evropske unije, v katerem se borimo za ustavitev nadlegovanja na delovnem mestu v medijski industriji, zlasti v javnih radiotelevizijskih organizacijah, v Sloveniji, na Hrvaškem, v Srbiji ter Bosni in Hercegovini.
Gre za prvi tovrstni regionalni projekt, ki tako celovito obravnava problematiko nadlegovanja na delovnem mestu v medijih in vzpostavlja temelje za dolgoročne sistemske spremembe. Združuje medijske organizacije, sindikate, akademske ustanove in neodvisne strokovnjake z namenom sistemskih sprememb v medijskih hišah. Z aktivnostmi - primerjalna raziskava med državami, razvoj Pravilnika (določitev standardov), opredelitev in izmenjava dobrih praks med partnerskimi državami, mednarodno sodelovanje novinarjev in strokovnjakov, ozaveščanje, zagovorništvo in usposabljanje ustreznih medijskih strokovnjakov - želimo s projektom dolgoročno vplivati na politike, prakso in kulturo v medijskih organizacijah.
Nasilje na podlagi spola ostaja izziv v družbi, ki ima pomembne korenine v neenakosti spolov in se še povečuje zaradi neenakih razmerij moči. Mednarodna raziskava, ki jo je leta 2022 izvedla Svetovna zveza založnikov novic (WAN-IFRA) , je pokazala, da je v povprečju 42 % novinark doživelo verbalno in/ali fizično spolno nadlegovanje na delovnem mestu. Raziskava je vključevala države iz jugovzhodne Azije, Rusije, Afrike, Srednje Amerike in arabske regije.
Projekt je neposredno usklajen s strategijo Evropske komisije za enakost spolov 2020-2025, ki poudarja potrebo po osvoboditvi od nasilja in stereotipov. Nanaša se na razpis CERV-2024-DAPHNE, katerega cilj je preprečevanje nasilja na podlagi spola in boj proti njemu.
Projekt podpirajo Univerza v Novem Sadu, Filozofska fakulteta - Oddelek za medijske študije, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Republike Slovenije, Raziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti, Republiška agencija za mirno reševanje delovnih sporov iz Srbije in Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani.
Projekt spodbuja kulturo spoštovanja, raznolikosti in vključevanja, ki so ključnega pomena za doseganje dolgoročne enakosti spolov v medijskem sektorju v Sloveniji, na Hrvaškem, v Srbiji ter Bosni in Hercegovini, vključno z državami članicami EU in državami, ki niso članice EU.
Projekt je sofinanciran s strani Evropske unije.

Comentarios